Lastavice - petogodišnji projekt skupine "mladih biologa"
Autor: Jasenka Kuljak, 21. 9. 2009.

Tijekom 2009. godine u OŠ Zlatar Bistrica provodi se Nacionalni program  monitoringa bioraznolikosti s ciljem zaštite ptica na području Krapinsko-zagorske županije. U tome se surađuje  s Državnim zavodom za zaštitu prirode RH, Hrvatskim ornitološkim društvom i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima KZŽ.

Da bismo mogli očuvati  ptice moramo znati gdje se gnijezde i na kojim staništima obitavaju te koje su prave veličine njihovih populacija. Stanište, odnosno tip predjela u kojem pronalazimo pticu, gdje se ona hrani, počiva ili gradi gnijezdo, drugi je važan ključ za određivanje nekih vrsta. Većina vrsta ptica gnijezdi se na točno određenom tipu staništa.

Prebrojavanje gnijezda lastavica provodi se na području općine Zlatar Bistrica (Zlatar Bistrica, Ervenik, Selnica, Opasanjek, Veleškovec, Klimen (općina Konjščina). Projekt provode učenici ekolozi u sklopu dodatne nastave iz biologije i izvannastavne aktivnosti ekologije.

Projekt „ Zagorske štale „  2006. godine učenici su proveli  na području općine Zlatar Bistrica i sela Selnica koje pripada općini Marija Bistrica s ciljem očuvanja tradicionalnog uzgoja goveda na obiteljskim poljodjeljskim gospodarstvima. U tu svrhu istražena su 54 obiteljska gospodarstva. Budući da se gnijezda lastavica nalaze u stajama ili drugim gospodarskim zgradama zbog mnoštva muha koje su im glavna hrana, akcija prebrojavanja provodila se na spomenutim gospodarstvima. Do sada su učenici  utvrdili postojanje  22 aktivna gnijezda (vidi se svježe blato kojim je popravljano). Gnijezdo lastavica je zdjelastog oblika izgrađeno od blata i suhe trave, a najčešće je smješteno na gredama u stajama, pod strehama i nadstrešnicama.