ODRŽANA RADIONICA O RECIKLIRANJU TETRAPAK AMBALAŽE!
Autor: Jasenka Kuljak, 7. 4. 2014.

Učenicima likovne i ekološke skupine „Šumarica“ razredne i predmetne nastave OŠ Zlatar Bistrica 7. travnja  2014. stručni suradnici  iz kampanje Tetra Pak  održali su predavanje i edukativnu radionicu o postupku recikliranja tetrapak ambalaže. Naša je škola izabrana s još tri osnovne škole i četiri dječja vrtića na području cijele Hrvatske za provedbu radionica projekta ˝Eko paket˝ koji su pokrenuli kompanija Tetra Pak i Udruga ˝Lijepa naša˝. Projekt je usmjeren djeci i mladima s ciljem educiranja o važnosti odvojenog zbrinjavanja upotrijebljene tetrapak ambalaže i odgovornog ponašanja prema prirodi. Potičući djecu na prikupljanje i izradu radova od tetrapak ambalaže, zajedno učimo o ulozi čovjeka u brizi za okoliš.

Glavna aktivnost na radionicama bio je prikaz rada pulper stroja, tj. način recikliranja tetrapak ambalaže. Slijedilo je i objašnjenje komponenti tetrapak ambalaže koja se sastoji od 75% papira  proizvedenog od drvnih vlakana , 20% polietilena i 5% aluminija. Od ove tri komponente jedino su drvna vlakna sirovina iz obnovljivih izvora tako da je moguće brinuti o obnovljivosti samo tog materijala. S obzirom da je pulper stroju  potrebno oko 40 minuta kako bi se sve komponente tetrapak ambalaže razdvojile, za to vrijeme je proveden eko kviz. Sadržaj pitanja bio je vezan uz recikliranje tetrapak ambalaže, uz obnovljive i neobnovljive resurse, FSC žig, 3R simbol za recikliranje, pravilno odlaganje ambalaže i općenito zanimljivosti o recikliranju. Sve informacije iz kojih su mogli smisleno izvući odgovore, učenici su dobili na uvodnom predavanju. Nakon završetka rada pulper stroja daljnje aktivnosti bile su vezane uz cijeđenje dobivene mase  kroz sito u kalupe, sušenje i peglanje mase od drvenastih vlakana te pokazivanje krajnjeg proizvoda, recikliranog papira.

Na kraju druženja djeca su bila potaknuta da postupak recikliranja isprobaju  i kod kuće. Praznu upotrijebljenu tetrapak ambalažu za mlijeko, mliječne proizvode i napitke i dr., potrebno je pravilno složiti i odložiti u eko kutije.

Sve fotografije sa radionice možete pogledati u fotogaleriji !