Obilježen Međunarodni dan kulturne baštine
Autor: Jasenka Kuljak, 22. 9. 2012.

Uz misao vodilju « Naslijeđe naše kulture nosimo u našim srcima», u Osnovnoj školi Zlatar Bistrica prigodno je  obilježen  Međunarodni dan kulturne baštine koji se svake godine obilježava 23. rujna. U školskoj knjižnici postavljena je izložba kojom su se učenici vratili u prošla vremena i upoznali se s tradicijskim vrijednostima hrvatskoga naroda, a ponajprije s područja Hrvatskoga zagorja. Mogli su prelistati izložene knjige i brošure o narodnim običajima i narodnim nošnjama zagorskoga kraja, pročitati pjesme na kajkavskom narječju, saznati više o kulturnoj baštini stubičkoga kraja te o legendi o Čehu, Lehu i Mehu. Upoznali su se i s tradicijskim i umjetničkim obrtima Krapinsko-zagorske županije, a  video projekcijom  i sa starim zanatima kojima se danas rijetko tko bavi.

Učenicima 5. razreda održan je zabavan, zanimljiv i poučan sat u školskoj knjižnici gdje su zajedno s učiteljicom hrvatskoga jezika i školskom knjižničarkom razmatrali mogućnosti našega jezika u prošlosti, sadašnjosti, ali i u budućnosti. Učenici su  « prevodili « poslovice sa standardnog jezika na kajkavsko narječje, prepričavali su književne tekstove iz njihovih lektira također na kajkavskom i pisali sastavke Zašto je cool biti kulturan.

Svrha  postavljene izložbe bila je ukazati učenicima na vrijednost kulturne baštine koja  je bogatstvo čovječanstva, bogatstvo jednoga naroda i koja se ogleda u mnogim narodnim običajima, pjesmama, povijesnim građevinama, tradicijskim obrtima, pričama, legendama, velebnim i čarobnim dvorcima, perivojima i parkovima, slikarstvu i umjetnosti uopće te drugom kulturnom blagu našega naroda.