PUTUJEMO ZAVIČAJEM I UPOZNAJEMO GA
Autor: Marija Hudi Hitrec, 10. 6. 2017.

Učenici trećih razreda OŠ Zlatar Bistrica proveli su petak 9. lipnja 2017. g. na školskome izletu upoznajući Hrvatsko zagorje.

U gradu Klanjcu učenici su u pratnji vodiča vidjeli franjevački samostan i crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije. Prošetali su parkom uz Galeriju Antuna Augustinčića te pogledali neke od njegovih kiparskih djela.

Sljedeće odredište bio je Muzej „Staro selo“ Kumrovec gdje su u sačuvanoj učionici s kraja 19. st. Niže kumrovečke pučke škole sudjelovali u edukativnom programu „Obuka o krasopisu“. Učionica je opremljena originalnim školskim inventarom, a umirovljeni učitelj Rudolf Tramišak poučio ih je krasopisu ili kaligrafiji – umjetnosti lijepog pisanja rukom pomoću pera i tinte. Obilaskom sela doživjeli su djelić života seljaka u prošlosti i upoznali stare zanate.

Putujući do Gornje Stubice, kratko su se zaustavili kod obeliska, spomenika himni „Lijepa naša“ u Zelenjaku. Svoje putovanje završili su u stubičkom kraju. U dvorcu Oršić pogledali su stalni postav Muzeja Seljačke bune te prisustvovali radionici „Heraldika“ na kojoj su osmišljavali vlastite grbove. Kroz perivoj baroknog dvorca spustili su se do spomenika Seljačkoj buni i Matiji Gupcu, a u hladovini Gupčeve lipe kratko se odmorili prije povratka kući. Ovim su školskim izletom učenicima zorno približeni sadržaji koje su učili tijekom školske godine.

Fotogradije s izleta pogledajte  u foto-galeriji.