Prebrojavanje kockavice (Fritillaria meleagris L.)
Autor: Jasenka Kuljak, 3. 4. 2017.

Već desetu godinu zaredom učenici drugoga i šestoga razreda OŠ Zlatar Bistrica  sudjelovali su u akciji prebrojavanja kockavice na području Općine Zlatar Bistrice s učiteljicama Sanjom Čebrajec i  Šteficom Škrlec. Ova se akcija održava u mjesecu ožujku i travnju u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko-zagorske županije, a ove je godine provedena 30. ožujka 2017.

Učenicima je na terenu predstavljena metodologija prebrojavanja kockavice. Utvrđena je veličina njenih populacija prebrojavanjem jedinki na plohama određenih površina, a podatci su upisani u formular za procjenu stanja populacije kockavice.

Kockavica je ugrožena vrsta kojoj prijeti izumiranje zbog gubitka njenih prirodnih staništa – vlažnih livada. Ova staništa nestaju zbog negativnih čovjekovih djelovanja koja uključuju melioraciju i urbanizaciju te pretvaranje zemljišta u oranice, zarastanje drvenastom vegetacijom do koje dolazi uslijed prestanka košnje i ispaše, kanaliziranja vodotoka, izgradnje cesta i dr.

Apeliramo na vlasnike livada na kojima raste kockavica da obavljaju redovitu košnju kako ne bi došlo do zarastanja istih s ciljem očuvanja ove ugrožene vrste.