Jesen u Loboru
Autor: Jasenka Kuljak, 29. 10. 2009.

Terenskom nastavom u listopadu je bio predviđen posjet Loboru, posljednjem mjestu s južne strane Ivanščice. U jutro, prije polaska, svi smo bili uzbuđeni i nestrpljivo čekali autobus.

Vozeći se promatrali smo krajolik. Kako smo se približavali Loboru, sve je više bilo brežuljaka ogrnutih jesenskim plaštom šuma, livada, pašnjaka, sve u raznim bojama. Stigli smo i do vrela odakle se vodom napaja Zagorski vodovod i koju pijemo u našim kućama. Vidjeli smo velike bazene u kojima se voda pročišćava.

Zatim smo krenuli prema crkvi Majke Božje Gorske, koja se nalazi na brijegu iznad Lobora.. Stara je, ali obnovljena građevina i lijepa je. Na unutarnjim zidovima kojima je ograđen prostor oko crkve, nalaze se slike s motivima iz Biblije i razne zahvale ljudi kojima je pomogla Majka Božja Gorska.

Kamenim putem  spustili smo se do kapele svetoga Antuna. Učitelj njemačkoga jezika, koji je iz Lobora,  pričao nam je legendu po kojoj su anđeli gradili kapelu, a vrag to nije dopustio. Udario je nogom o veliki kamen. Taj je kamen još uvijek tamo i ljudi ga zovu – vražji kamen.

Filip Bartolek, 3. razred

Lijepi loborski vidici

Kad smo 29. listopada 2009. godine uzbuđeni stigli u Lobor, prvo smo posjetili Zagorski vodovod. Za oko su nam zapeli bazeni u kojima se pročišćava voda. Sljedeća nam je postaja bila kapela Majke Božje Gorske. Razgledali smo njezinu unutrašnjost, upamtili lijep oltar, oslikane zidove i još mnogo toga. Vidik je bio prelijep. Šume obojene nijansama žute, crvene i zelene boje. Posjetili smo i neveliku kapelu svetoga Antuna. Voljela bih ponovno poći u Lobor.

Tihana Gršić, 3. razred