Dalmatinska škola u prirodi
Autor: Jasenka Kuljak, 6. 6. 2016.

Za učenike sedmih i osmih razreda OŠ Zlatar Bistrica ove je školske godine, od 30. svibnja do 3. lipnja 2016., organizirana izvanučionička nastava na području južne Dalmacije. Počela je obilaskom Makarske u kojoj su učenici posjetili Malakološki muzej u kojemu su, uz stručno vodstvo,  razgledali zbirku školjaka i glavonožaca. Uslijedila je šetnja i razgledavanje kulturno-povijesnih znamenitosti grada, kao što su crkva Sv. Marka i spomenik fra Andriji Kačiću Miošiću, prvome hrvatskome pučkom pjesniku i autoru knjige „Razgovor ugodni naroda slovinskoga“. Iz Makarske nastavljen je put  prema Kleku, u kojemu su učenici bili smješteni u apartmanima  Bonaca. Više fotografija pogledajte u foto-galeriji.

Drugoga dana učenici su, u pratnji lokalnoga vodiča, uživali u razgledu i upoznavanju kulturno-povijesnih ljepota Dubrovnika. Razgledali su vrata od Pila, Onofrijevu česmu, franjevački te dominikanski samostan, katedralu i njezinu riznicu, Knežev dvor, Stradun, Orlandov stup te prošli dubrovačkim  zidinama. Ugodnom vožnjom žičarom stigli su i na Srđ, s impresivnim panoramskim pogledom na Dubrovnik. Slijedio je i izlet na Mljet, najljepši i najšumovitiji otok Jadrana, koji je 1960. proglašen nacionalnim parkom. Učenici su upoznali povijest parka i njegovu  mediteransku vegetaciju (hrast česvinu, alepski bor, smrijek, velika crnjušu, zimzelenu ružu, žuku, drvenastu mlječiku), povijest nacinalnoga parka. Brodićem  su doplovili na otočić  Sv. Marije, razgledali benediktinski samostan te se okupali u Malom jezeru. Ono je rijedak  svjetski fenomen - potopljena uvala nastala nakon posljednjega  ledenog doba. Umjetnim plitkim kanalom povezano je s Velikim jezerom, koje je također morsko jezero. Zanimljivo je to  što ljeti voda doseže temperaturu i do 30 stupnjeva C. Ston i Malostonski zaljev, poznat po marikulturi, i uzgoju školjaka učenici su posjetili četvrtoga dana.  Razgledali su stari grad, crkvu Sv.Vlaha, utvrdu Veliki Kaštio, Knežev dvor,  popeli se na stonske zidine te u solani Ston slušali stručno predavanje i pogledali prezentaciju o tradicionalnom postupku dobivanja soli koja jedina u Europi nastaje prirodnim ekološkim putem bez dodataka aditiva. U sklopu škole u prirodi održana je i četverodnevna  škola plivanja tijekom  koje su učenici bili upoznati s tehnikama plivanja. Mnogo vremena proveli su plivajući na plažama u Kleku, Dubrovniku i Prapratnom i baveći se sportsko-rekreacijskim  sadržajima. Svi spomenuti sadržaji  provjereni su putem unaprijed pripremljenih pitanja na nastavnim listićima kako bi se mogle vrednovati  vještine, znanja i sposobnosti učenika.