Europska noć noćnih leptira
Autor: Jasenka Kuljak, 6. 6. 2016.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije i Hrvatsko herpetološko društvo-Hyla organizirali su 4. lipnja 2016. godine, od 20.00 sati do ponoći, pokaznu radionicu sakupljanja i prebrojavanja  leptira na Cukorovu bajeru. U radionicama su sudjelovali  učenici naše škole, članovi ekološke skupine „Šumarica“, čija je voditeljica   prof. Štefica  Škrlec.

Svrha je manifestacije 13. Europska noć  noćnih leptira  približiti čarobni svijet noćnih leptira široj javnosti te sakupiti važne podatke o biologiji i ekologiji noćnih leptira. Naime, velik broj vrsta izrazito je ugrožen, što se  posebice odnosi na leptire vlažnih staništa, poput močvara ili izrazito termofilnih travnjaka.

U svrhu privlačenja noćnih leptira  koriste  se svjetlosne zamke, odnosno piramide koje služe privlačenju noćnih leptira iz njihovih prirodnih staništa na same piramide.

Učenici su promatrali i fotografirali noćne leptire na dvanaest svjetlosnih šatora piramida na kojima se sakupilo 104 vrste noćnih leptira koji su svojim izgledom, bojama i oblicima plijenili  pažnju i oduševljenje. Privučeni svjetlom, veliki broj drugih vrsta kukaca, poput tulara, kornjaša i dvokrilaca došlo je na piramide. Od spomenute  104 vrste,  šest  vrsta noćnih leptira su novo nađene vrste na području Krapinsko-zagorske županije. Brojnost vrsti noćnih leptira na području naše županije je više od  1000 vrsta.

Voditelji radionice bili su stručnjaci iz Hrvatskog herpetoloskog drustva-Hyla, biolog Toni Koren i entomolog Stanislav Gomboc.