Tragom Zrinskog i Frankopana
Autor: Jasenka Kuljak, 14. 5. 2016.

Djelatnici škole petak, 13. svibnja, proveli su na kolektivnom stručnom usavršavanju planiranom Godišnjim nastavnim planom i programom, te Školskim kurikulumom za školsku godinu 2015./2016. Posjetili su Wiener Neustadt (Bečko Novo Mjesto) u kojemu su 30. travnja 1671. pogubljeni Petar Zrinski i Fran Krsto  Frankopan. Odsijecanjem glave dao ih je smaknuti Leopold I. Geografsko-povijesni okvir  temi dali su profesori  povijesti i geografije Sanja Marija Gubez i Alan Grabušić. Tijekom boravka u Bečkom Novom Mjestu razgledane su gradske znamenitosti Wasserturm, terezijanska vojna akademija (jedna od najstarijih u svijetu), glavni gradski trg s vijećnicom i katedrala, na čijem se vanjskom zidu nalazi kamena spomen ploča s latinskim natpisom i manja s njemačkim prijevodom:“Grofu Petri Zrinskom, banu Hrvatske i grofu Franu Frankopanu, posljednjem izdanku svoje obitelji, odrubljene su glave u ovom dvorištu kao kazna za izdaju 30. travnja 1671. oko devete ure“. Prema povijesnim izvorima uz zid katedrale nalazilo se groblje, na kojemu su prvotno pokopani Zrinski i Frankopan.

Tužna je sudbina dvojice hrvatskih velikana koji su stradali u borbi za hrvatsku slobodu i čiji su posmrtni ostaci pet puta seljeni. Družba Braće Hrvatskoga zmaja 1907. pronašla je kosti mučenika, ali Franjo Josip I. nije dopustio njihovo prenošenje u Hrvatsku. Tek  nakon raspada Austro-Ugarske monarhije, 1919. hrvatski rodoljubi su njihove ostatke prenijeli u domovinu i pokopali u zagrebačkoj Prvostolnici. Navik živi on ko zgine pošteno! Grob Zrinskog i Frankopana na tamošnjem groblju, iz 1907. godine, proljetos je restauriran zahvaljujući Braći Hrvatskoga zmaja i Hrvatskoj akademskoj zajednici Austrije.