U spomen na herojski grad Vukovar
Autor: Jasenka Kuljak, 18. 11. 2015.

Hrvatski sabor donio je 29. listopada 1999. Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode. Prije dvadeset i četiri godine, 18. studenoga 1991. nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru koji su do toga časa branili grad svim snagama. Herojstvo Vukovara udarilo je temelj za kasnije vojne pobjede hrvatskih snaga koje su dovele do potpunog oslobađanja zemlje. Zbog toga je Vukovar postao simbolom oko kojega se na današnji dan okuplja cijela nacija.

U Osnovnoj školi Zlatar Bistrica, Dan sjećanja na žrtvu Vukovara obilježen je minutom šutnje u predvorju škole.