Što više čitamo, zdraviji smo
Autor: Jasenka Kuljak, 18. 3. 2015.

Umjesto da u slobodno vrijeme gledamo televizor, znanstvenici preporučuju čitanje dobre knjige ili druge publikacije.

Naime, djecu od malih nogu treba zainteresirati za čitanje koje pozitivno utječe na čovjekovo zdravlje jer čitalačke aktivnosti smanjuju krvni tlak, indeks tjelesne mase, oni koji više čitaju manje puše i piju alkohol te su manje skloni ovisnostima.

Stoga je u Osnovnoj školi Zlatar Bistrica održana radionica pod nazivom «Knjiga i zdravlje» u kojoj su sudjelovali učenici predmetne nastave, a koja je tematski povezala dvije ovotjedne manifestacije: Tjedan mozga i Dane hrvatskoga jezika. Naime, škola se uključila u obilježavanje Tjedna mozga kojega organizira Hrvatski institut za istraživanje mozga a u kojemu sudjeluju različite institucije, škole, znanstvenici i ostali kojima je to područje zanimljivo. Učenici su sudjelovanjem u radionici usvojili neke činjenice o mozgu koje prije nisu znali, informacije su tražili u časopisima i na internetu, izrađivali su umne mape, čitali članke iz novina, gledali video o ljudskom živčanom sustavu, rješavali križaljke i slagali slagalice, pisali lijevom i desnom rukom te na taj način razvijali obje polutke mozga potrebne za daljnji rad i cjeloživotno učenje.

Spomenimo i da su radionice medijski popraćene. Učenici 7. i 8. razreda gostuju u emisiji drugog programa Hrvatskoga radija «Stigla je pošta» u petak 20. ožujka 2015. u 11,40 sati.