Obilježavanje Međunarodnoga dana kulturne baštine
Autor: Jasenka Kuljak, 23. 9. 2009.

Izvanučionička nastava učenika razredne nastave u Lovrečanu.

Radove učenika pogledajte  u "foto galeriji"

Učiteljice nižih razreda naše Škole osmislile su i realizirale integrirani nastavni dan o temi «Krećemo jesen i ja u Lovrečan». Svrha je bila  uočavanje promjena u prirodi ( početak jeseni ), djelatnosti ljudi i promatranje životinja, kao i upoznavanje učenika sa spomenikom nulte kategorije našega mjesta, kapelom svetoga Lovre uz Svjetski dan kulturne baštine.

Kapela svetog Lovre  prvi puta se spominje 1334.godine u popisu župa Zagrebačke biskupije i po njoj je Lovrečan dobio ime. Sredinom  17. stoljeća kapela nestaje. Ili ju je srušio potres, možda je izgorjela ili  je bila toliko trošna da su je morali srušiti.

Iz starog zapisa 1666. godine saznajemo da je na mjestu stare podignuta nova, zidana kapela. Sagradio ju je oštrčki župnik Ivan Gundak čiji se grb i danas nalazi na stropu. Kapela predstavlja gotsko svetište čiji je drveni strop ( sastavljen od 88 dijelova ) oslikan. Veliku vrijednost u unutrašnjosti kapele predstavljaju  tri oltara  i propovjedaonica i  jedinstven su primjer uređenja unutrašnjosti kapela u ovome dijelu Hrvatske.

Kapela je od 1666.  do 1916. imala dva zvona koja su uzeta u vojničke svrhe. Ostavši bez zvona,  posuđeno je zvonce iz kapele svetog Ćirila i Metodija na groblju u Zlataru i njime se služilo sve do 1928. godine, kada su postavljena tri nova zvona.

Sve do 1786. godine  oko kapele je bilo groblje. Nedugo zatim to je groblje zatvoreno, a otvoreno je novo nedaleko kapele koje postoji još i danas.