„Vretenca našeg kraja“
Autor: Jasenka Kuljak, 11. 6. 2014.

Javna ustanova za upravljanjem zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije u suradnji s Hrvatskim društvom za biološka istraživanja organizirala je 11. lipnja 2014.godine radionicu „Vretenca moga kraja“ na jezeru Cukerov bajer u sklopu projekta „Fauna  vretenaca i invazivna flora Krapinsko-zagorske županije“. U radionici je  sudjelovalo devet  učenika petog razreda s učiteljicom prirode i biologije Šteficom Škrlec. Učenici su spoznali važnost očuvanja vodenog ekosustava i velike bioraznolikosti  Cukerova bajera. Entomološkom mrežicom  imali su priliku uloviti vretenca koja pripadaju dvjema skupinama: debelostruka vretenca (raznokrilci) i tankostruka vretenca (jednakokrilci). Pomoću determinacijskog ključa odredili su sljedeće vrste vretenaca: bijeli vilenjak, mala vodendjevojčica, žuti ban, bjelonoga potočnica, vatreni  jurišnik i mala mora. Važno je spomenuti da su vretenca su bioindikatori čistoće okoliša. Učenici su uočili veliku brojnost vretenaca i zaključili da je voda bajera čista te ima dovoljno kisika za opstanak navedene vrste. Vretenca ugrožava čovjek jer košnjom bilja oko bajera onemogućava prihvaćanje ličinki vretenaca za grančice te njihov izlazak iz vode. Vretenca su vezana za vodeno i kopneno stanište.

No, učenike je najviše razveselio susret s tajanstvenim stanovnicima bajera, obitelji crbenokljunoga labuda koju čine mužjak i ženka s troje mladih labudova.