Ptice na području Zlatar Bistrice
Autor: Jasenka Kuljak, 21. 2. 2014.

Na poljoprivrednom zemljištu u Zlatar Bistrici formiralo se vodno tijelo koje je posljedica zadržavanja površinskih voda zbog velike količine oborina. Vodeno tijelo nalazi se između željezničke pruge Zagreb-Kotoriba i županijske ceste D24 koja vodi prema Konjščini. Djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije obavili su nadzor zbog dojave učenika ekološke skupine o pticama viđenim na vodnom tijelu.

Djelatnici su na terenu utvrdili 4 različite vrste ptica: riječni galeb (Larusridibundus), svraka (Pica pica), veliki ronac (Mergusmerganser) i divlja patka (Anasplatyrhynchos). Na terenu je prebrojano ukupno 15 jedinki riječnih galebova, jedan veliki ronac, dvije svrake te jedan par divljih patki. Sve ove vrste ptica dosad su zabilježene na području Krapinsko-zagorske županije. No, divlja patka i svraka gnijezde na ovom području, dok su galebovi i ronac zabilježeni kao negnijezdeća populacija na području Krapinsko-zagorske županije.

Velik broj ptica zabilježen je i na drugim lokacijama Krapinsko-zagorske županije na kojima se zadržavaju površinske vode.  Velika je vjerojatnost da ćete u blizini vodenih površina naići, osim na već spomenute vrste ptica, i na veliku sivu čaplju ili na veliku bijelu čaplju čija je sezona parenja počela u veljači.