Svjetski dan audiovizualne baštine
Autor: Jasenka Kuljak, 24. 10. 2013.

Gledanjem nijemog filma, komedije Šampion ( The Champion ) Charlie Chaplina iz 1915. godine,  u našoj školi obilježen je  Svjetski dan audiovizualne baštine – 27.listopada. Osim što je u ovome  filmu  Charlie Chaplin (1889.-1977.)   glavni glumac, on je i redatelj filma. Kao što je poznato, Chaplin je jedan je od najkreativnijih i najutjecajnijih umjetnika  u eri nijemog filma, koji se uspješno ogledao i kao redatelj, scenarist i glazbenik. Karijera mu je trajala  65 godina, od kazališta u Engleskoj u kojima je nastupao kao dječak, pa sve gotovo  do smrti u 88. godini.

Njegov glavni lik bio je "Skitnica", lutalica otmjenog držanja i džentlmenskog ponašanja, koji  nosi uski kaput, prevelike hlače i cipele, polucilindar te bambusov štap, a zaštitni znak su mu potkresani brkovi.

Osim o liku i djelu Charliea Chaplina učenici su dobili saznanja o važnosti zaštite svjetske  i hrvatske audiovizualne baštine, a i kratki uvod o počecima vizualnih, a kasnije i audiovizualnih zapisa.