Državna smotra: Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Jasenka Kuljak, 15. 10. 2013.

Učenici naše škole Dora Pugar, Izidora Pavetić i Mateo Odorjan, s učiteljicom prof. Šteficom Škrlec, sudjelovali su na Svehrvatskoj smotri Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje, što je  12. i 13. listopada 2013. održana u Labinu. Labinska Osnovna škola Ive Lole Ribara ugostila je sudionike – predstavnike dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola ne samo iz Hrvatske, nego i iz  Bosne i Hercegovine,  Mađarske i  Vojvodine.

Kao što je poznato, Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, te ograncima i granama Udruge Lijepa naša, koja je i organizator manifestacije, uz Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Sudionici su izložili krušne proizvode, ljekovito bilje, stara tradicionalna jela, običaje blagovanja i druge običaje iz svih županija. Učenici zlatarbistričke Osnovne škole predstavili su običaj pečenja mlečeca. U nedjelju, na misnome slavlju u Crkvi Gospe Fatimske, proizvode je blagoslovio porečko-pulski biskup u miru Ivan Milovan. Svetoj misi nazočili su, uz sudionike smotre i mještane, predsjednik Udruge "Lijepa naša" dr.Ante Kutle, ravnatelj OŠ "Ivo Lola Ribar" Miro Alilović, gradonačelnik Labina Tulio Demetlika, te saborska zastupnica Tanja Vrbat, kao izaslanica pokrovitelja Dana kruha, predsjednika Hrvatskoga sabora Josipa Leke .