Projekt "Ptiček"
Autor: Jasenka Kuljak, 26. 9. 2013.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području KZŽ organizirala je 24. i 25. rujna 2013. godine u sklopu projekta „Ptiček“ terenske radionice na Bedekovčanskim jezerima i u Zelenjaku. U radionicama je sudjelovalo 24 učenika s učiteljima voditeljima iz šest osnovnih škola (OŠ Ljudevit Gaj Mihovljan, OŠ Side Košutića Radoboj, OŠ A. Mihanovića Klanjec, OŠ A. Cesarec Krapina, OŠ Veliko Trgovišće, OŠ Zlatar Bistrica).

Na terenskim radionicama uz vodstvo učiteljice Marije Car i učiteljice Štefice Škrlec učenici Josip Kuljak, Dominik Arih, Ivan Futivić i Dora Pugar iz OŠ Zlatar Bistrica naučili su više o zaštićenim prirodnim vrijednostima na području naše županije, geološkim znamenitostima Risvičke gore, karakteristikama šuma u Značajnom krajobrazu (ZK) Zelenjak, Naturi 2000 rijeke Sutle, zaštićenim i ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.  Voditelji radionica bili su stručnjaci iz Hrvatskih šuma te Marijan Kovačić, profesor s Geološkog odsjeka PMF-a. Župan Željko Kolar i dožupanica Jasna Petek na svečanoj dodjeli u Zelenjaku uručili su svim učenicima sudionicima projekta “Ptiček“ potvrde. Učenici su zapisani u registar mladih čuvara prirode KZŽ.