IZVJEŠĆE S TERENA, 19. travnja 2012. godine (dan uoči Zelene čistke)
Autor: Jasenka Kuljak, 19. 4. 2012.

U četvrtak, 19. travnja 2012. godine obišli smo šumu u Selnici s ciljem pronalaska divljeg odlagališta otpada kako bismo ga mogli očistiti u petak, 20. travnja 2012. kada održavamo Dan akcije „Zelena čistka“. Bilo nam je posebno drago što u šumi nismo pronašli divlje odlagalište otpada.

Također smo obišli tok rijeke Krapine kako bismo provjerili stanje dabrova i njihovog staništa i vidjeli nalazi li se i tamo smeće koje osim što zagađuje i nagrđuje okoliš ujedno i ometa dabrove u normalnom životu te time ugrožava njihov opstanak. Pokraj nastambe  dabrova (humke) uočili smo svježe tragove dabrovih plivaćih kožica. To  potvrđuje da je dabar još uvijek tamo. Rastužilo nas je što smo nedaleko od humke vidjeli mnogo smeća koje mještani bacaju u rijeku, nesvjesni toga da time zagađuju okoliš. Odlučili smo da ćemo očistiti i to divlje odlagalište.

Uz tok rijeke Krapine od magistralne ceste do Selnice na drveću i u prizemnom sloju naišli smo na plastične vrećice i boce. Navedeni otpad najvjerojatnije potječe sa odlagališta komunalnog otpada Tugonica, a donosi ga vjetar u tok rijeke.

U šumi Opasanjek našli smo divlji deponij pun različitog otpada (kruh, vrečice, plastične boce …)

U šumi u Lovrečanu mještani su očistili deponij.

U šumi Đurekov gaj i Šinjačkovina pronašli smo plastične boce koje bacaju još uvijek ekološki onesviješteni vozači (cross motori i kvadri) čije smo tragove pronašli.

Dora Pugar, Karla Grbavac, Ivan Futivić i Ivan Kuljak