Pohvale za projekt «Turistički vodič»
Autor: Jasenka Kuljak, 2. 4. 2012.

Učenici 3. razreda OŠ Zlatar Bistrica, uključeni u dodatnu nastavu, osmislili su projekt "Turistički vodič Zlatar Bistrice" kojim su  Ana Marija Jakušić, Jurica Kunić, Lara Pugar i Nikola Findak predstavljali  našu školu na petoj županijskoj smotri projekata osnovnih i srednjih škola iz područja Nacionalnoga programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Održana je u petak, 30. ožujka 2012. godine, a domaćin  je bila OŠ Stubičke Toplice u Stubičkim Toplicama.

Ove školske godine na smotri je prikazano 11 projekata: četiri projekta razredne (RN) i četiri  predmetne nastave (PN), te tri projekta srednjih škola. Sudjelovali su: OŠ Ante Kovačića Zlatar RN: Eko za etno, OŠ Zlatar Bistrica RN: Turistički vodič Zlatar Bistrice, OŠ Stubičke Toplice RN: Tradicijsko cvijeće u vrtu moje bake, OŠ Đure Prejca, Desinić RN: Naša slikovnica – Rose and Jack, OŠ Sveti Križ Začretje PN: Čuvajmo prirodu, OŠ Antuna Mihanovića Klanjec PN: Vratimo Sutli njezine kupače, OŠ Stjepana Radića, Brestovec Orehovički PN: Kam da se pojde?, OŠ Lijepa Naša, Tuhelj PN: Uživajmo u različitosti, SŠ Konjščina: I mi to možemo, SŠ Oroslavje: Pravom na različitost iskorijenimo predrasude, ŠUDIGO, Zabok: Još smo uvijek željni znanja.

Nakon prezentacija projekata učenici i njihovi voditelji imali su priliku razgovarati s mr. sci. Dunjom Špoljar, zastupnicom u Hrvatskome saboru.

Predsjednica Županijskog povjerenstva smotre, Snježana Romić, naglasila je kako su prikazani projekti na prošlogodišnjim smotrama utjecali  na promjene kvalitete života i rada u školama i lokalnim zajednicama iz kojih su ponikli. Učenici su sustavno proučavali probleme  koje su smatrali važnima, dokumentirali su problem i tražili rješenje. Surađivali su s roditeljima, svim djelatnicima škole, strukturama lokalne vlasti i širom javnosti. Njihovi prijedlozi temeljili su se na zakonima i nailazili su na potporu šire javnosti. Radom na projektima učenici se usmjeravaju na razvoj kompetencija koje su bitne za život i rad u modernom društvu. To su: poduzetništvo, umijeće učenja, osobni i socijalni razvitak , informacijsko-komunikacijska tehnologija, zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša i građanski odgoj. Zahvalila je sudionicima, pohvalila ih i naglasila kako je iz godine u godinu primjetna sve veća kvaliteta projekata i njihova prezentacija. Kazala je kako će svi projekti biti  predloženi za državnu smotru , što  će se održati  22. svibnja 2012. u zagrebačkoj Starogradskoj vijećnici.