Više, manje ili jednako?
Autor: Marija Hudi Hitrec, 26. 2. 2020.

Projekt Više, manje ili jednako? provodi se u Osnovnoj školi Zlatar Bistrica tijekom školske godine 2019./2020. u sklopu Demokratskog građanstva i Projekta građanin. Nositelji projekta polaznici su izvanškolske aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje: Anja Krivak (5.b), Lea Buntak, Lana Dlesk i Gabriel Mikulec (6.a) te Mia Hajnić (6.b) uz vodstvo učiteljice Melite Špoljar.

Učenici su  tijekom projekta učili o pojmovima stereotipi, predrasude i rodna ravnopravnost. Istraživanjem o navedenoj temi pronalazili su primjere stereotipa i rodne (ne)ravnopravnosti te iznosili stavove i ideje kako ih otkloniti.

Posebnu pažnju usmjerili su na proučavanje rodne ravnopravnosti i stereotipa vezanim uz učiteljsko zanimanje.

Učenici su došli do zaključka da je važno govoriti o navedenoj temi. Osmislili su način na koji bi učenicima mogli predstaviti temu te poticati svijest o rodnoj ravnopravnosti i spolnim stereotipima s ciljem da ne budu sputani zbog komentara okoline oko njihovog budućeg zanimanja, već da postanu ono što zaista žele.

Projekt je 26. veljače 2020. godine predstavljen ravnateljici škole Jasni Kokot Pelko, učenicima i učiteljima.