Obilježen Svjetski dan učitelja
Autor: Jasenka Kuljak, 9. 10. 2011.

Zanimljiva i poučna slovenska iskustva

Učitelji, administrativno i tehničko osoblje zlatarbistričke Osnovne škole Svjetski dan učitelja, 5. listopada, obilježili su posjetom Osnovnoj školi Ledina u Ljubljani. Tim za kvalitetu Osnovne škole Zlatar Bistrica, analizom rezultata pilot projekta samovrednovanja škola koji je provodio Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje u školskoj godini  2007./2008., uočio je područja koja je potrebno unaprijediti i izradio školski razvojni plan. Prioritetno je područje unapređivanja  edukacija radnika škole sa svrhom razvijanja kulture škole i cjeloživotnoga obrazovanja svih radnika. U kalendaru rada Osnovne škole Zlatar Bistrica 7. listopada planiran je nenastavni dan za učenike, ali radni dan za sve radnike škole. Tradiciju stručnoga usavršavanja, vezanu uz Svjetski dan učitelja, nastavili su  posjetom 150 godina staroj  OŠ Ledina u centru Ljubljane, koju su prije nekoliko godina organizirano posjetili i ravnatelji osnovnih  škola Krapinsko-zagorske županije.

Kako je Slovenija susjedna država, k tome članica Europske Unije pred čijim je vratima i Hrvatska, zanimljiva su i poučna slovenska pedagoška praksa i iskustva.

OŠ Ledina polazi oko 400 učenika, raspoređenih u 19 odjela, a škola također ima i odjeljenja na pedijatrijskim odjelima ljubljanskih bolnica. Polaze je učenici od šest do petnaest godina. Nastava se odvija samo u jednoj smjeni, od 8,15 do 14,35 sati.

Devetogodišnje osnovno obrazovanje

Osnovno obrazovanje u susjednoj Sloveniji traje devet godina! Upisno je područje samo središte Ljubljane, u kojemu je i Hrvatski trg. Goste iz Zlatar Bistrice pozdravile su sadašnja ravnateljica  Marija Valenčak i bivša Ljubica Kosmač, koja je u mirovini. S «osobnom iskaznicom» zlatarbistričke Osnovne škole domaćine je upoznala ravnateljica Božena Slunjski, a slovenska kolegica Marija Valenčak povela je goste u stručnu šetnju razrednim odjelima, od kojih svaki nosi naziv jedne od zemalja EU.

U susjednoj Sloveniji u osnovnu školu polazi se sa šest godina i u prvome razredu djeluju učiteljica i odgojiteljica. Predmetna nastava uvodi se u petome razredu, kada i brojčano ocjenjivanje. Na kraju školske godine ne upisuje se opći uspjeh, nego samo ocjene ostvarene u pojedinom predmetu.  Prvi strani jezik je engleski i uči se od četvrtoga razreda, a izborni su njemački i francuski jezik koji se uče  od sedmog do devetog razreda, isto kao i informatika. Udžbenike kupuje država , koriste se  četiri godine i učenici ih posuđuju za određenu školsku godinu, a roditelji plaćaju po 15 eura u svakom polugodištu za nabavu didaktičkoga materijala.

Uspješnosti edukacije pridonijela je i prethodna temeljita priprema učitelja zlatarbistričke osnovne škole, koji su stručno pripremili i obradili po jedno od zanimljivih područja (osnovni podaci o Sloveniji, o školi Ledina, implementiranju europskoga zakonodavstva u slovenske zakone i propise, kulturno-povijesnim spomenicima Ljubljane…). Učenici zlatarbistričke Osnovne škole pripremili su i pitanja za svoje ljubljanske vršnjake, a odgovore će im priopćiti njihovi učitelji.

Marija Valenčak prihvatila je prijedlog o prijateljstvu dviju škola, tim više što obje pripadaju prvoj generaciji Međunarodnih eko škola. Učitelji iz Ljubljane uzvratit će posjet zlatarbistričkim kolegama u lipnju iduće godine.