Obilježavanje Svjetskog dana životinja
Autor: Jasenka Kuljak, 5. 10. 2011.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana životinja (4.10.) učenici šestih razreda uz stručno vodstvo učiteljica likovne kulture i prirode obišli su prvu poučnu stazu u Hrvatskom zagorju „Šumarica“.

Cilj terenske nastave planirane školskim kurikulumom bio je upoznati biljke, gljive i životinje u kontinentalnoj listopadnoj šumi i njihovu prilagodbu životnim uvjetima te usmjeriti pažnju učenika na vođenje zdravog i aktivnog života. .

Na poučnoj stazi „Šumarica“ zastupljena je mješovita šuma hrasta kitnjaka, bukve i običnoga graba. Promatrajući šumu, učenici su uočili tri sloja kontinentalne listopadne šume: prizemni sloj, sloj grmlja i sloj visokog drveća. Prepoznali su listove i plodove sloja visokog drveća: bukve, graba i hrasta kitnjaka. U sloju grmlja prepoznali su divlju ružu,divlju trešnju, lijesku, svibovinu, kupinu i običnu kuriku, a uočili su i da je u prizemnom sloju najrasprostranjenija mahovina na kojoj zbog suše ne rastu gljive. Od životinjskog svijeta učenici su zapazili šumsku smeđu žabu koja se bojom kože prilagodila boji otpalog lišća.

Na temelju stečenih znanja o bioraznolikosti učenici su likovnim radovima oblikovali ispravno stajalište o očuvanju i zaštiti šuma te održavanju prirodne ravnoteže u šumi kroz povezanost biljaka i životinja.....k,