Trajno "zelena" škola
Autor: Jasenka Kuljak, 16. 5. 2011.

Osnovna škola Zlatar Bistrica od petka, 13. svibnja, trajno je «zelena» škola. Na Državnoj svečanosti Eko-škola, upriličenoj u Gastro Globusu na Zagrebačkom velesajmu, ravnateljici škole Boženi Slunjski uručena je prestižna Zelena zastava i «zlatni certifikat» Međunarodne eko-škole. Time je prva osnovna škola u Krapinsko-zagorskoj županiji koja je postala dobitnicom «Zelene zastave» peti put obnovila status i  dobila zlatni status, što znači da ga više neće morati obnavljati svake druge godine. Eko školom postala je 2001. godine, u prvoj generaciji.

Svečanosti u Zagrebu prisustvovala je i umirovljena učiteljica biologije Vjenceslava Pavleković, koja je u mnogome zaslužna što je zlatarbistrička osnovna škola postala dobitnicom prve «Zelene zastave» u Krapinsko-zagorskoj županiji , zatim školska koordinatorica prof. Štefica Škrlec i zamjenik načelnika općine Zlatar Bistrica Dražen Mikulec, koja je kum Zelenoj zastavi.

Na svečanosti zlatarbistrički Dječji vrtić «Zlatni dani» prvi je put dobio «Zelenu zastavu», koju je preuzela ravnateljica Beatrica Kunić uz prisutnost  koordinatorice Renate Horvatić, kao jedan od 22 pripadnika 11. generacije međunarodnih Eko-škola u Republici Hrvatskoj.

Krapinsko-zagorska županija, iako jedna  od najmanjih u Republici Hrvatskoj, ima najviše osnovnih i srednjih škola, te dječjih vrtića , sa statusom Međunarodne eko-škole , što dovoljno kazuje koliko se pozornosti u nas pridaje ekologiji. U našoj županiji vijore se 22 «Zelene zastave» . Prošle godine status su obnovile pripadnice  druge, četvrte, šeste, osme i desete generacije – kaže Božena Slunjski, regionalna koordinatorica  Udruge «Lijepa naša» za Krapinsko-zagorsku županiju.