Zagrebom od kazališta do "Špice" i Maksimira
Autor: Jasenka Kuljak, 7. 4. 2011.

Učenici razredne nastave četvrtog travnja 2011. prisustvovali su predstavi Crvene cipelice po motivima bajke H. C. Andersena  u Kazalištu Žar ptica.

U toj priči i predstavi Andersenove crvene cipelice postaju vodiljom ka kreativnom oslobađanju djevojčice, one je vode, nose, izazivaju i uče na inicijacijskom putu od djevojčice do djevojke. Ugledni građani koji okružuju djevojčicu rukovode se odvajkada nametnutim pravilima, pokušati je dovesti u red i učiniti je društveno prihvatljivom. Obuti će joj  crne cipele i reći: „Ti si sada prihvatljiva.“  Crvene cipelice Karin će neprestano vući plesu. I dok pleše, ona će si uvijek iznova postavljati pitanja: „Jesam li ja prihvatljiva? Jesam li to ja? Tko sam ja ?“ Napokon ona spozna da je puno više nego prihvatljiva, da u sebi nosi toliko snage i krije toliko mogućnosti, osjeća na stotine života, te da ni slutila nije što sve može. I tada će uzviknuti: Ja jesam!

Nakon dojmljive predstave učenici drugog i trećeg razreda krenuli su u šetnju zagrebačkim Gornjim gradom. Poslušali su priču o topu s kule Lotrščak, sjeli i odmorili pored Matoša, saznali gdje se prati vremenska prognoza, razgledali Crkvu sv. Marka, zgrade Sabora i Vlade Republike Hrvatske. Kod Kamenitih vrata poslušali su priču o slici Majke Božje, prošetali Tkalčićevom ulicom i družili se s Marijom Jurić Zagorkom. Naravno, prošli Dolcem, pozdravili Kumicu te na Trgu bana Josipa Jelačića poslušali Kraljeve ulice koji su nam poklonili svoj nosač zvuka. Kako smo bili znatiželjni, zahvaljujući lijepom vremenu prošetali smo Špicom i osladili se sladoledom. Šetnju smo završili kod Katedrale diveći se krasnim pisanicama. Veseli i prepuni dojmova vratili smo se kući.

Učenici prvog i četvrtog razreda posjetili su jedan od najljepših i najstarijih zagrebačkih parkova – Maksimir. Ušavši u park, odmah nas je privuklo zelenilo i svježina tek probuđene prirode. Veselo smo se uputili prema Zoološkom vrtu, omiljenom mjestu za opuštanje i razonodu većine Zagrepčana. Na ulasku u ZOO dočekale su nas mnogobrojne vrste ptica, od kojih su neke bile vrlo zanimljive i neobične. Ulazeći dublje u Zoološki vrt, mnoštvo puteljaka mamilo nas je da krenemo baš njima. Jedan od puteljaka doveo nas je do nastambe s lavovima koji su nas se jako dojmili te smo se i fotografirali pokraj znatiželjne lavice. Saznali smo da je lav životinja koja spava 20 sati dnevno. Upoznali smo i crnog medvjeda Gorana koji  nije bio baš raspoložen za druženje sa skupinom znatiželjnih promatrača. Naučili smo da je životinja, koju većina ljudi naziva „ crnom panterom“, zapravo jaguarka, a u rod pantera pripadaju i tigrovi, lavovi i leopardi. Otkrili smo da  Zoološki vrt ima svoju Zonu sumraka u kojoj nema danjeg svjetla. Životinje koje tamo obitavaju su zmije, miševi, kornjače, ribe pa čak i jedna vrsta neobično velikih golubova. Majmuni su bili očekivano druželjubivi, a vukovi su izgledali začuđujuće pitomo. Nakon što smo obišli cijeli Zoološki vrt, od vrućeg sunca ohladili smo se sladoledom, dok nas je svojom igrom zabavljao morski lav.

Prepuni utisaka, pozitivnih iskustava i novih spoznaja, koje će nam zasigurno ostati u sjećanju, uputili smo se kući.