Ekološki kviz „Lijepa naša“
Autor: Jasenka Kuljak, 31. 3. 2011.

Na ekološkom kvizu „Lijepa naša“ održanom  u OŠ Stubičke Toplice 11.veljače 2011.g.  sudjelovali su predstavnici 12 osnovnih škola, od kojih su zlatarbistrički osnovci Beti Pavleković, Karla Grbavac, Ivan Kuljak i Viktorija Gorički, pod stručnim vodstvom mentorice prof.Štefice Škrlec, bili najuspješniji.

Od prosinca 2009. godine zlatarbistrički osnovci marljivo rade sa svojom agilnom profesoricom na projektu „Dabar u rijeci Krapini“, u čemu posebice uspješno surađuju s prof. Marijanom Grubešićem sa zagrebačkoga Šumarskog fakulteta i Ivanom Ištokom, ravnateljem Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko -zagorske županije, te Hrvatskim planinarskim društvom  Konjščina. Europski dabar je, inače, najveći glodavac u porodici dabrova na području sjeverne Zemljine polutke. Prema kriterijima Svjetske udruge za zaštitu prirode kategoriziran je kao „rizična skupina“. Svoje istraživanje mali ekolozi proveli su uz rijeku Krapinu od Zlatar Bistrice do Konjščine. Prve aktivnosti dabra uočili su u Selnici gdje je evidentirana nastamba, a u mjestu Sušobreg, osim nastambe dabra, uočili su jednu veliku i pomoćnu branu. Došli su do spoznaje o kretanju dabra uzvodno od rijeke Save do rijeke Krapine. Postavili su i kamere za nadzor, no kako zima dugo traje, dabrovi ne napuštaju svoje humke, tako da su kamere zabilježile samo kretanje vidre. Pretpostavlja se kako na širem području Zlatar Bistrice i Konjščine obitavaju dvije obitelji dabrova koju čine roditeljski par s dvije do osam jedinki. S obzirom da je gotovo izumro, od 1996. do 1998. godine iz Bavarske su u Hrvatsku dopremljeni dabrovi u sanducima i pušteni na tri lokaliteta u Hrvatskoj. S jednoga od njih, pretpostavlja se iz ivanićgradskoga područja, dospjeli su i do Hrvatskoga zagorja.

Državno i svehrvatsko natjecanje, ekološki kviz „Lijepa naša“ održano je u Primoštenu od 20. do 22. ožujka 2011. godine. U ovom prestižnom turističkom mjestu, u jakoj konkurenciji 36 osnovnih škola iz cijele Lijepe naše, zlatarbistrički osnovci osvojili su sedmo mjesto. Uspjeh također vrijedan čestitki !