Obilazak Poučne staze «Šumarica»
Autor: Jasenka Kuljak, 23. 10. 2010.

Ekološka skupina OŠ Zlatar Bistrica, 23.listopada 2010.godine, s članovima HPD-a „Javor“ obišla je  Poučnu stazu „Šumarica“ koja je i dio „Javorove“ Staze zdravlja.

Promatrajući šumu, uočili smo  tri sloja kontinentalne listopadne šume: prizemni, sloj grmlja i sloj visokoga drveća. Na Poučnoj stazi „Šumarica“ zastupljena je mješovita šuma hrasta kitnjaka, bukve i običnoga graba. Prepoznali smo listove i plodove sloja visokoga drveća: bukve, graba i hrasta kitnjaka. Bukva se od graba razlikuje  po obliku lista, plojka bukve je cjelovitoga ruba, a u graba je urezanih rubova, pilasta. Naišli smo i na smreku koja nije autohtona vrsta, već su ju vjerojatno prije stotinjak godina rasprostranile ptice. Naišli smo i na vrijesak koji nije tipičan za kontinentalnu listopadnu šumu. U sloju grmlja prepoznali smo divlju ružu, lijesku, svibovinu, kupinu i običnu kuriku. U prizemnom sloju najrasprostranjenija je mahovina na kojoj, zbog mnogo vlage, rastu gljive. Također ima  obične paprati i jelenka. Na igralištu poučne staze planinari su pekli kestene koje su ubrali na nekom drugom staništu gdje je kiselo tlo. Na stazi, na žalost, kestena nema ! Nadamo se da će do Dana općine-Dana planeta Zemlja biti izgrađena planinarska kućica u Opasanjku, koja će i nama osnovnoškolcima koristiti prilikom terenske nastave. Bili smo vrlo sretni što smo subotnji dan zajedno sa svojom učiteljicom, voditeljicom ekološke skupine, proveli u prirodi. Veselimo se ponovnom planinarskom susretu, nadajući se  da će to biti na Velebitu kako smo dobili obećanje  predsjednika HPD-a „Javor“ Marijana Hajnića i načelnika Općine  Žarka Miholića.

Ekološka skupina